Статті

Домінік Стросс-Кан: Європі та світові потрібна солідарна антикризова політика

Незважаючи на певне поліпшення ситуації в світовій економіці, ключові загрози не усунені. Тому найбільш важливим завданням сьогодні є координація економічної та фіскальної політики в Європі і в світі в цілому. Альтернатива спільним діям виглядає страхітливо: поглиблення кризи та економічні війни.

Про це директор-розпорядник Міжнародного Валютного Фонду 2007-2011рр. Домінік Стросс-Кан сказав в ході лекції про майбутнє світової економіки, яка була прочитана в Києві в рамках проекту «Публічні лекції» Фонду Віктора Пінчука. Її слухачами стали понад 300 українських студентів, а також представники ділової та політичної еліти України, наукового та експертного співтовариства.

За словами Домініка Стросс-Кана, сьогодні продовжує існувати ряд факторів, які можуть мати негативний вплив на подальший економічний розвиток. Зокрема, мова йде про транскордонний рух капіталів, які можуть привести до виникнення нових «бульбашок» в економіці. Також залишаються невирішеними питання, що стосуються ліквідності, а також проблеми в банківській сфері.

Відеозапис публічної лекції за участі Домініка Стросс-Кана – http://pinchukfund.org/ua/photo_and_video/videogallery/211/

Фотогалерея публічної лекції за участі Домініка Стросс-Кана – http://pinchukfund.org/ua/photo_and_video/photogallery/210/

Найбільш серйозна ситуація – в Європейському Союзі. Від того, чи зможуть європейці координувати економічну та фіскальну політику, залежить успіх антикризових зусиль в усьому світі. «У нас було міжнародне співробітництво під час кризи – на безпрецедентному для історії рівні. Всі країни, які зіштовхувалися з економічними проблемами у 2008 і 2009 роках, вперше вирішили працювати разом, не намагаючись виплисти самотужки. Але сьогодні, коли настало полегшення, воля до координації та співробітництва зникає. Європа здійснила найбільш успішну спробу організувати таку співпрацю. І якщо Європа провалиться в цьому питанні, це буде останнім ударом, це буде кінцем процесу. І наслідки для глобальної економіки в цьому випадку будуть абсолютно драматичними», – сказав Домінік Стросс-Кан.

З технічної точки зору, забезпечити координацію економічної політики з метою запобігання нової кризи досить просто. Складність, на думку колишнього директора-розпорядника МВФ – в політичних аспектах, а саме – в зростанні «економічного націоналізму» у світі і зокрема – в країнах Євросоюзу. «Щоб переконати світ у необхідності економічного співробітництва, у тому, що проблеми можливо вирішити тільки через солідарність, але не через націоналізм – європейцям спочатку треба переконати в цьому своїх громадян. А переконаність громадян зменшується з дня на день», – підкреслив Стросс-Кан.

За його словами, перед Європою стоїть вибір: «Або ми зможемо подолати кризу за допомогою солідарної політики, або ми опинимося нездатними зробити це і – я боюся – це буде означати кінець співробітництва ще на довгий час, не тільки в Європі, але і в усьому світі. З усіма наслідками, що з цього випливають – тобто, економічними війнами. Іноді після і поза економічними війнами стоїть просто війна», – сказав Домінік Стросс-Кан, нагадавши, що більшість минулих воєн була викликана економічними проблемами.

«Саме тому на лідерах Європейського Союзу – особливо Європейського Союзу! – сьогодні лежить така величезна відповідальність», – підсумував Домінік Стросс-Кан, висловивши надію на те, що, повернувшись через рік до Києва з лекцією, він порадіє з того, що необхідні кроки в побудові ефективного економічного співробітництва в Європі були зроблені.

закрити