Статті

На Дніпропетровщині завершив роботу перший екологічний Табір, який Фонд Віктора Пінчука та Фундація Coca-Cola провели для стипендіатів програми «Завтра.UA»

Днями на Дніпропетровщині завершив свою роботу екологічний Табір «Завтра.UA Climate Change Camp», який для стипендіатів програми «Завтра.UA»провів Фонд Віктора Пінчука за підтримки Фундації Coca-Cola (Coca-Cola Foundation). Захід, присвячений проблемам екології та розвитку енергозберігаючих технологій майбутнього, зібрав разом близько 200 стипендіатів «Завтра.UA», молодих вчених та лідерів громадських організацій з усієї України.

По завершенню Табору Оксана Кулаковська, директор департаменту освітніх проектів Фонду Віктора Пінчука, поділилась власними враженнями та розповіла про те, чим займались впродовж чотирьох днів форуму його учасники, з ким з експертів екологічної  сфери їм вдалось поспілкуватись та де побувати.

Оксана, як  виникла ідея проведення Табору «Завтра.UA Climate Change Camp» у співпраці з Фундацією Coca-Cola? Чому була обрана саме екологічна тема?

У програми Завтра.UA є вже давня традиція спілкування та співпраці з лідерами та керівниками найвідоміших компаній не лише в Україні, а й у світі, оскільки багато хто з них за роки роботи програми були запрошені на щорічні Форуми стипендіатів програми «Завтра.UA» у якості експертів, менторів, почесних гостей.  Адже метою програми є власне сприяння у формуванні та плекання нового покоління інтелектуальної та ділової еліти країни.  А Спільнота стипендіатів програми вже кілька останніх років поспіль успішно впроваджувала національний проект «Заповідник», покликаний привернути увагу до утримання в належному стані архітектурно – історичних пам’яток України, в тому числі  власне прибирання територій заповідників.  Окрім того, стипендіати у різних містах України самостійно невеликими командами впроваджують різного масштабу соціальні проекти, ідеї яких і були народжені на Форумах програми.  Саме із досвіду проектів Спільноти та попередньої співпраці з керівниками компанії Кока-Кола в Україні і постала ідея зробити спільний великий проект, який фокусувався б на найактуальніших питаннях викликів майбутнього, у тому числі й зміні клімату, що є однією з ключових тем проектів міжнародної Фундації компанії Кока – Кола.

В чому, на Вашу думку, головна ідея Табору «Завтра.UA Climate Change Camp»? Чи важко на нього було зібрати молодь влітку під час їх канікул? Яку географію вони представляли?

Ідеєю Табору було з одного боку дати учасникам глибше контекстне розуміння тих викликів, перед якими вже зараз стоїть увесь світ і які спричинені (чи можуть бути спричинені у майбутньому) явищем, про яке так багато йдеться, а саме – зміною клімату: які фактори впливають на ці зміни та що можна робити, щоб їх сповільнити або пом’якшити їхній вплив на середовище.  З іншого, що важливіше, дати їм зрозуміти та відчути через практичне залучення, що кожен з них, зробивши невеликі кроки, може впливати на будь-які зміни, а об’єднавшись разом, у спільних проектах чи ініціативах вони взагалі – сила!   Спільнота стипендіатів – це своєрідна платформа для спілкування однодумців, молодих драйвових людей зі спільним баченням та цінностями, тому вони радо використовують будь-яку нагоду зібратись та провести час разом – і їх не лякає ні час (а влітку їм зібратись, насправді, простіше, ніж в інші періоди), ні віддалі – тому цього разу нам вдалося досить легко зібрати близько 170 стипендіатів, які фактично представили всі регіони України.

Чим саме займались студенти всі ці дні? І чому взагалі ви зібрались фактично у селі аж в Дніпропетровській області?

Усі чотири дні роботи Табору були насичені великою кількістю різних за форматом активностей, а саме: перший день за традицією складався з командотворчих  змагань, які дозволили тим учасникам, які ще були незнайомі – познайомитись, потоваришувати, а також сформувати в ігровому форматі команди, у яких вони працювали в подальшому над своїми ідеями/ проектами.  Наступного дня учасники зосередились над роботою в 15 сформованих командах, у яких генерували ідеї та пропрацьовували їх у проекти, готові до впровадження.    Увесь час роботи у командах їм допомагали ментори – запрошені експерти у галузі альтернативної енергетики, енергозбереження, люди із західною освітою та досвідом впровадження успішних екологічних проектів.  Що цікаво, майже половина з менторів – це стипендіати ще однієї програми Фонду «Всесвітні студії», у рамках якої найталановитіші молоді люди отримують можливість навчання за фахом у кращих університетах світу.  А поділитись своїм досвідом ментори – експерти могли не лише працюючи в групах, а й у тематичних презентаціях, які були запропоновані всім учасникам впродовж усіх днів роботи Табору.  На третій день учасники практично долучилися до екологічної ініціативи, прибравши береги річки Самари, де і проходив табір – вони очистили близько 7 га та зібрали більше 1 тони сміття.  А завершився день яскравими презентаціями проектів та, після хвилюючого очікування, оголошенням команд переможців. 

В останній день Табору учасники відвідали підприємство «ІНТЕРПАЙП СТАЛЬ» у м. Дніпропетровську – одне з найсучасніших, найбільш енергоефективних та екологічних підприємств світу, яке стало яскравим прикладом багатьох речей, про які йшлося у Таборі.  А витвори одного з найвідоміших авторів сучасного мистецтва Олафура Еліассона, які прикрашають територію та приміщення підприємства зробили цей візит просто незабутнім.  А щодо місця проведення – у попередніх проектах стипендіати побували ледь не у всіх куточках країни – то чому ж не Дніпропетровська область, тим більше за можливості відвідати таке цікаве підприємство.

Розробка ідей та перетворення їх у проекти  вже не новий досвід для стипендіатів програми «Завтра.UA». Учасники 6-го щорічного форуму стипендіатів мали змогу випробувати себе в ролі «стартаперів» та розробити власні проекти, як прибуткові так і соціальні.  Чи важко, на Вашу думку, студентам було генерувати ідеї саме в площині екологічних проектів і чи вдалось їм бути креативними та інноваційними? 

От з чим – чим, а з креативом, натхненням та молодечим запалом  у наших стипендіатів все гаразд! Вистачає не лише на них, а й ми як організатори щоразу «живимося» з цього безкінечного джерела енергії!  Та й з соціальним спрямуванням ідей жодних проблем – значна частина стипендіатів мають досвід безпосереднього залучення у діючі соціальні і частково екологічні ініціативи у своїх містах.  Власне, більше питання з інноваційністю, адже інновації – це креативні ідеї, які можна капіталізувати.  І часом відчувається, що учасникам дещо бракує суто «робочого» досвіду, часом бізнес – мислення, щоб вони могли проаналізувати свою ідею з точки зору цінності яку вони створюють, для кого саме, навіщо, що планують отримати в результаті, фінансові розрахунки тощо.  І саме для цього у роботу над проектами залучаються ментори – люди з досвідом, які часом можуть щось підказати, а часом просто поставити правильне запитання.

За якими критеріями відбирали проекти-переможці? Скільки їх і яка іх подальша доля?

У нас не було дуже чітких критеріїв, адже проекти були різними і за суттю, і за масштабом – ми просто не хотіли обмежувати учасників у творчому підході до представлення ідей – часто це цілі театралізовані шоу, а не просто презентації у ПП! Головне, вони повинні були «продати» за 5 хв. цю ідею членам журі менторів – зрозуміло донести, «зкомунікувати» свою ідею та переконати журі у тому, що цей проект є реальним і вони розуміють, що з ним далі робити. І таких було кілька команд  – одна ідея звучала настільки переконливо, що представники Фундації Coca-Cola  партнера нашого Табору – вирішила запропонувати додатковий приз від партнера і фінансово підтримати впровадження цього проекту.  Ну а команда – переможець має можливість у повному складі взяти участь у ще одному таборі – Tesla Camp, першому хакатоні (прим. хакатон – захід, під час якого спеціалісти різних сфер інтенсивно і згуртовано разом працюють над розв’язанням якоїсь проблеми) під відкритим небом в дусі EnergyCamp, що працює на зеленій енергії і заряджає «енергетичних інноваторів».  Саме там їхній цікавий проект набере остаточних форм, а вся команда отримає додаткове натхнення до його впровадження.

Що особисто Ви б хотіли, щоб стипендіати винесли з цього форуму, чому навчились та чому слідували надалі? Чи варто чекати наступного року Climate Change II?

Ми щиро сподіваємося, що наступний Climate Change Camp обов’язково буде!  Адже, як на мене, перший досвід видався цілком вдалим і показав необхідність створення умов для активних, готових брати на себе відповідальність, залучатися у громадську діяльність молодих людей  – умов для спілкування, обговорення важливих питання сьогодення та спільного пошуку рішень, навчання працювати у командах та, як я вже згадувала, розуміння того, що така команда однодумців, та ще й натхненних спільною ідеєю – велика сила, здатна до великих звершень.  І підтримувати таку сформовану на єдиній платформі спільноту, спонукати до генерування та впровадження важливих для країни ініціатив і є нашою основною задачею. 

Фотозвіт роботи форуму та візиту його учасників на «ІНТЕРПАЙП СТАЛЬ» можна переглянути на сайті Фонду Віктора Пінчука за посиланнями:

Робота форуму http://pinchukfund.org/ua/photo_and_video/photogallery/294/

Візит учасників на «ІНТЕРПАЙП СТАЛЬ» http://pinchukfund.org/ua/photo_and_video/photogallery/298/

закрити